Event

Event Venue

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Cluj Arena is a multi-purpose stadium in Cluj-Napoca, Romania. It is the host of numerous national and Balkan athletics championships and it is also the home of the Universitatea Cluj football team.

Participating teams

Belgium

Belarus

Czech Republic

Estonia

Finland

Greece

Ireland

Netherlands

Norway

Romania

Switzerland

Sweden

Turkey

Competition Regulation

Thirteen nations will battle it out for the two promotion spots into the Super League at the 2021 European Athletics Team Championships First League in Cluj-Napoca, Romania on 19-20 June

The second-tier of Europe’s foremost team competitions will feature the five relegated teams from the Super League in 2019 – Czech Republic, Finland, Greece, Sweden and Switzerland – along with Estonia who comfortably topped the standings in the Second League in Varazdin, Croatia in 2019.

Other leading aspirants for promotion into the Super League in 2023 are Belarus and Norway who finished second and third respectively in the First League in Sandnes, Norway in 2019 and have both competed in the Super League in years gone by.

The Norwegians came away with a record nine victories across the programme in Sandnes – compared to the four achieved by 2019 First League champions Portugal who were rewarded for their consistency – but their challenge for promotion back into the top tier for the first time since 2015 suffered a late blow with the unfortunate withdrawal of Karsten Warholm due to a stomach illness.

A full strength Norwegian team replete with the Ingebrigtsens, Warholm as well as the rapidly emerging and multi-talented Henriette Jaeger – who broke the world U18 heptathlon best in 2020 and whose range also includes a 52.52 400m – will be strong contenders for a return to the Super League in 2023.

Hosts Romania featured prominently back in the days of the European Cup – the predecessor to the European Athletics Team Championships which made its debut in 2009 – and their women’s team even finished second to Russia in 1993 and 1999, aided by the exploits of Gabriela Szabo and Ionela Tirlea among others.

But fast forward two decades later and the Romanians only finished eighth in the First League in 2019 and just missed relegation by one-and-a-half points. However, the likes of Claudia Bobocea in the middle distances as well as Alina Rotaru and Florentina Iusco in the horizontal jumps and Bianca Ghelber in the hammer should all contend for maximum points in their respective events.

A high quota of points is also anticipated from world fourth-placer Alin Alexandru Firfirica in the discus although he is likely to come up against either world champion Daniel Stahl or his training partner Simon Pettersson in the throwing circle.

All three Nordic nations will be in action in the First League which will add an interesting sub-plot to proceedings. Other nations in action in Cluj-Napoca include Belgium, Ireland, the Netherlands and Turkey.

The bottom three teams will get relegated to the European Athletics Team Championships Second League in 2023. The Second League in 2021 will be held in Stara Zagora, Bulgaria.

Timetable

Day 1

Day 1 - 19 June
17:00
Hammer Throw
Men

Round

1-3
Day 1 - 19 June
17:05
Pole Vault
Women
Day 1 - 19 June
17:25
Opening Ceremony
Day 1 - 19 June
17:55
Hammer Throw
Men

Round

4
Day 1 - 19 June
18:00
Triple Jump
Women

Round

1-3
Day 1 - 19 June
18:05
400m Hurdles
Men

Round

1
Day 1 - 19 June
18:10
High Jump
Men
Day 1 - 19 June
18:20
400m Hurdles
Women

Round

1
Day 1 - 19 June
18:35
100m
Women

Round

1
Day 1 - 19 June
18:45
Discus Throw
Women

Round

1-3
Day 1 - 19 June
18:45
100m
Men

Round

1
Day 1 - 19 June
18:55
Triple Jump
Women

Round

4
Day 1 - 19 June
19:02
800m
Women

Round

1
Day 1 - 19 June
19:20
1500m
Men

Round

1
Day 1 - 19 June
19:30
400m
Women

Round

1
Day 1 - 19 June
19:40
Discus Throw
Women

Round

4
Day 1 - 19 June
19:40
Long Jump
Men

Round

1-3
Day 1 - 19 June
19:40
400m
Men

Round

1
Day 1 - 19 June
20:02
3000m SC
Women

Round

1
Day 1 - 19 June
20:20
5000m
Men

Round

1
Day 1 - 19 June
20:25
Javelin Throw
Women

Round

1-3
Day 1 - 19 June
20:27
Shot Put
Men

Round

1-3
Day 1 - 19 June
20:35
Long Jump
Men

Round

4
Day 1 - 19 June
20:45
3000m
Women

Round

1
Day 1 - 19 June
21:05
4 x 100m Relay
Women

Round

1
Day 1 - 19 June
21:15
Shot Put
Men

Round

4
Day 1-19 June
21:20
Javelin Throw
Women

Round

4
Day 1 - 19 June
21:27
4 x 100m Relay
Men

Round

1

Day 2

Day 2 - 20 June
16:04
Hammer Throw
Women

Round

1-3
Day 2 - 20 June
16:10
Pole Vault
Men
Day 2 - 20 June
16:55
Hammer Throw
Women

Round

4
Day 2 - 20 June
16:55
Triple Jump
Men

Round

1-3
20 June 2021
17:05
High Jump
Women
Day 2 - 20 June
17:15
110m Hurdles
Men

Round

1
Day 2 - 20 June
17:35
110m Hurdles
Women

Round

1
Day 2 - 20 June
17:45
Discus Throw
Men

Round

1-3
Day 2 - 20 June
17:46
Triple Jump
Men

Round

4
Day 2 - 20 June
17:55
800m
Men

Round

1
Day 2 - 20 June
18:10
1500m
Women

Round

1
Day 2 - 20 June
18:25
3000m SC
Men

Round

1
Day 2 - 20 June
18:36
Discus Throw
Men

Round

4
Day 2 - 20 June
18:47
Long Jump
Women

Round

1-3
Day 2 - 20 June
18:50
200m
Women

Round

1
Day 2 - 20 June
19:05
200m
Men

Round

1
Day 2 - 20 June
19:15
Shot Put
Women

Round

1-3
Day 2 - 20 June
19:20
5000m
Women

Round

1
Day 2 - 20 June
19:34
Javelin Throw
Men

Round

1-3
Day 2 - 20 June
19:38
Long Jump
Women

Round

4
Day 2 - 20 June
19:50
3000m
Men

Round

1
Day 2 - 20 June
20:00
Shot Put
Women

Round

4
Day 2 - 20 June
20:10
4 x 400m Relay
Women

Round

1
Day 2 - 20 June
20:25
Javelin Throw
Men

Round

4
Day 2 - 20 June
20:32
4 x 400m Relay
Men

Round

1
Day 2 - 20 June
20:50
Victory Ceremony